Iga last sooviv naine peaks juba enne rasedust võtma foolhappe preparaate, et hoida ära loote väärarengud.

Pediaatria arst-resident Mari-Liis Kumm ütleb, et lisaks sellele, et kõik fertiilses eas naised peaksid sööma tervislikult ja mitmekülgselt, tuleks kuni 6 nädalat enne rasestumist ja kuni 12 nädalat pärast rasestumist süüa lisaks tavatoidule 500µg foolhapet.

Miks on foolhape rasedale vajalik?

Foolhape mängib olulist rolli loote normaalses arengus ja kasvus. Eriti tähtis on ta just raseduse alguses, kuna sellel perioodi toimub intensiivne rakkude areng, paljunemine ja valgu süntees. Laps saab ju oma toidu emalt ja ema vitamiinide defitsiit jätab jälje lapse arengule. Raseduse ja imetamise ajal suureneb ema foolhappe vajadus pea kaks korda.

Ligi pooltel rasedatel kujuneb sellel perioodil välja foolhappe vaegus.

Mida foolhappe vaegus võib põhjustada?

Kesknärvisüsteem moodustub 14 kuni 28 päeval peale rasestumist, kui neuraalplaadist moodustub neuraaltoru. Kõige levinum neuraaltorudefekt spina bifida ehk seljaaju väljasopistus (song) tekib, kui luuline kanal, mis peaks ümbritsema seljaaju, ei sulgu. Selle tulemusena jäävad osade lülide tagumised kaared avatuks ja seljaaju kaitseta. Kergemal juhul ei põhjusta defekt lapsele mingeid kaebusi. Raskematel juhtudel on kahjustunud närvijuhteteed. Nendel lastel kujunevad sageli välja probleemid alakeha tundlikkuse, jalgade nõrkuse, põie- ja sooletalitlusega. Neuraaltoru defektide hulka kuuluvad veel ka anencefalia ehk peaaju puudumine ja entsefalotseele ehk ajusong. Peale selle võib foolhappe puudus põhjustada ka enneaegset sünnitust või raseduse katkemisi.

Kui tihti esineb neuraaltoru defekte Eestis sündivatel lastel?

Eestis sünnib keskmiselt 1,3 last 1000 kohta pea- või seljaaju väärarenguga (Euroopa keskmine on 1,25). USA-s 1 laps 1000 kohta. Oluline on lisada, et mitte ainult neuraaltoru defektiga laste sündi ei tuleks vähendada, vaid ka rasedusi, sest kõik pea-ja seljaaju väärarenguga rasedused, elusalt või surnult sündinud või aborteerunud on perele suureks mureks.

Kui palju vajab inimene foolhapet?

2006. aastal välja antud Eesti toitumis- ja toidusoovitused soovitavad fertiilses eas naistele 400µg päevas. Lastel ja meestel on foolhappevajadus madalam, kuni 300 %g päevas. Laste päevased doosid sõltuvad vanusest. Kuna neuraaltoru, millest hiljem moodustub meie närvisüsteem, sulgub varases raseduse alguses (2-5 rasedusnädalal), siis soovitatakse foolhapet 500 %g 6 nädalat enne rasestumist ja kuni 12 rasedusnädalani. Foolhappe imendumist pärsivad alkohol, suitsetamine, krambivastased ravimid, oraalsed rasestumisvastased ravimid ning kroonilised soolehaigused. Need takistavad mitte ainult toiduga saadava foolhappe imendumist, vaid ka peensooles moodustava foolhappe teket.

Kuidas foolhappe puudust ära hoida?

Tervislik ja mitmekülgne toitumine on oluline mitte ainult foolhappe, vaid ka teiste vitamiinide ja mineraalide vajaliku päevase koguse saamiseks. Tavalise toitumise juures ei tohiks foolhappe defitsiiti reeglina esineda. Kuid uuringud on ka näidanud, et selleks, et ennetada pea- ja seljaaju väärarenguid peaks vereplasma foolhappe tase olema 10 ng/ml, Euroopas on aga keskmine plasma foolhappe tase enamikes riikides 5 ng/ml. Järelikult oleks fertiilses eas naistele äärmiselt oluline tarbida lisaks toidule ka foolhappe preparaate. Juba 1990. aastal tõestati, et foolhappe tarvitamine raseduse alguses vähendab neuraaltoru defektide esinemissagedust kuni 70%. Mõnede uuringute põhjal on vähenenud ka südameveresoonkonna defektide, huulesuulalõhede, jäsemedefektide ning urotrakti väärarengute esinemissagedus. Mitmetes riikides on müügil eraldi foolhappega rikastatud jahutooted, näiteks hommikusöögihelbed, pasta, leivad jm. USA-s, Iirimaal, Kanadas ja mujal on peale jahutoodete rikastamist foolhappega langenud märgatavalt neuraaltoru defektide esinemissagedus. Eestis ei ole veel alustatud jahutoodete rikastamist foolhappega, kuigi see oleks väga vajalik. Pea 50 % rasedustest, kuigi soovitud, ei ole planeeritud, ning sageli saadakse teada, et ollakse rase ajal, kus loote neuraaltoru peaks juba olema sulgunud. Peale selle on meie kliimas sageli raskusi värskete puu- ja juurviljade kättesaadavusega. Jahutoodete rikastamine foolhappega tagaks aga kõigile ühtlase foolhape tarbimise ja vähendaks märgatavalt pea-ja seljaaju väärarendite ning arvatavasti ka muude väärarendite esinemissagedust.

Kas foolhappe üleküllus põhjustab terviseprobleeme?

Ei ole leitud ühtegi põhjust, miks ei võiks kasutada foolhapet. Riikides, kus rikastatakse jahutooteid foolhappega on jälgitud peale rasedate ka kõiki teisi vanusegruppe ja on leitud, et pigem aitab see ennetada südameveresoonkonna haigusi ja on langenud näiteks soolevähi esinemissagedus. Küll aga soovitatakse vanematel inimestel lisaks foolhappele tarvitada B12 vitamiini, sest foolhappe tarvitamine võib varjutada B12-vitamiini defitsiidist tekkinud kehvveresust.

Tekst: Made Laas

Allikas: Pere ja Kodu